top of page

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Ginekomasti durumu, orta yaşlı ve yaşlı erkeklerde daha fazla görülen anormal şekilde büyümüş erkek göğsü sorunudur. Ginekomasti, hormon dengesizliği, anabolik steroidlerin aşırı kullanımı ve karaciğer hastalıklarına bağlı olarak hormon seviyelerindeki değişiklikler gibi birkaç nedenle ortaya çıkabilir.

Günümüzde erkekler, ginekomasti yani büyümüş erkek göğüsleri sorununu kolayca aşabilirler. Estetik tıbbın gelişmesiyle plastik cerrahlar her gün birçok hastayı tedavi edebilirler. Ginekomasti ameliyatı, doktorun modern kozmetik teknikleri kullanarak göğsün her iki tarafında küçük bir kesik yapmasıyla gerçekleştirilen basit bir prosedürdür. Doktor daha sonra göğüs bölgesindeki yağ ve glandüler dokuyu çıkarır. Ardından, göğüs çevresini doğal bir görünüm kazandırmak için tekrar şekillendirir.

Kilo kaybı, bazı erkeklerin ginekomasti durumunu tedavi etmelerine yardımcı olabilir. Ancak bu, birçok durumda çalışmaz çünkü fazla glandüler dokuların kilo kaybı ile atılamaz. Bu nedenle, hastanın ginekomastiden kurtulmak için operasyonla dokuların çıkarılması ameliyatına tabi olması gereklidir.

Gynecomastia-01-1.jpg
Gynecomastia-02-1.jpg

Jinekomasti Teknikleri

Plastik cerrahi alanındaki gelişmeler ve kullanılan teknoloji, erkeklerde ginekomastiyi giderme ameliyatında kullanılan üç farklı tekniğe yol açtı. Ameliyat prosedüründe kullanılan teknik, hastanın durumu ve ginekomasti sorununun büyüklüğüne bağlı olarak belirlenir.

Erkeklerde ginekomastiyi giderme ameliyatlarında kullanılan teknikler şunları içerir:

 • Liposuction: Bu teknikte doktor, Vaser teknolojisini kullanarak meme altındaki fazla yağı ve glandüler dokuyu çıkarır.

 • Cerrahi Çıkarma: Bu teknikte doktor, tüm meme dokusunu ve yağlı dokuyu çıkarır. Bu teknik bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilir.

 • Entegrasyon Teknolojisi: Bu son teknoloji, ilk ve ikinci teknolojilerin birleşimine dayanmaktadır. Subkutan meme, bir lazer kullanılarak çıkarılır, bu da birikmiş yağı çözer ve parçalar.

 • Ameliyatın başarısı, genellikle cerrahın beceri ve verimliliğine bağlıdır.

 • Erkeklerde ginekomastiyi tedavi etmek için bazı cerrahi olmayan yöntemler de bulunmaktadır, ancak bu yöntemler tüm durumlar için işe yaramamaktadır. Bu nedenle ginekomastiyi giderme ameliyatı etkili ve hızlı bir çözümdür.

Kimler Jinekomasti Ameliyatı Adayıdır?

Bazı erkekler meme bölgesindeki anormal değişikliklerle şaşırabilirler. Bu anormal değişiklik nedeniyle endişe onları ele geçirmeye başlar çünkü bu belirtilerin ve gerçekleşen değişikliklerin nedenlerini bilmezler.

Ginekomasti sorunu yaşayan herkes, ameliyat için aday kabul edilir. Erkeklerde ginekomasti belirtileri şunlar olabilir: Erkeklerde meme boyutlarında anormal bir artış. Meme etrafında belirgin şişlik ile birlikte meme ve çevresindeki dokuların belirginleşmesi.

Meme bölgesine baskı uygulandığında ağrı hissi. Meme uçları altında doku ve sebase bez kümelerinin görünümü.

Uç kısmına doğru yaklaştıkça meme başının çıkıntılı görünümü.

Bazen meme boyutunda genel bir sarkma meydana gelir.

Bir meme veya iki meme birden herhangi bir meme başından sıvı akışı.

Meme bölgesi etrafında bazı yaraların görünümü.

Gynecomastia-03-1 (1).jpg

Operasyon Öncesi Tavsiyeler

Yukarıdaki belirtilerden herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza başvurmalısınız. Bu sayede doktor, ginekomasti boyutunu belirleyebilir ve durumun gelişimini değerlendirebilir.

Doktor, ginekomasti durumunu tedavi etmek için ameliyat öncesi hastanın sağlığını tespit etmek adına bir fiziksel muayene de yapar. Ginekomasti ameliyatı geçirecek olan hastanın ameliyat öncesi bazı ipuçlarına uyması gerekmektedir:

 1. Ameliyat öncesinde bir süre sigara içmeyi bırakın (iki hafta - bir ay).

 2. Antibiyotikleri, aspirini ve iltihap önleyici ilaçları almayı bırakın.

 3. Cerrahi sırasında herhangi bir kanamayı önlemek için bitkisel takviyeler almayı bırakın.

 4. Ginekomasti ameliyatını olumsuz etkileyebilecek herhangi bir ilacı almaktan kaçının.

Gynecomastia-04-1.jpg

Operasyon Sonrası Tavsiyeler

Hasta, doktorun tavsiyelerini ve talimatlarını takip ederse, erkeklerdeki ginekomasti durumu ameliyat sonrasında tamamen tedavi edilir.

 

Hasta, ameliyat sonrasında komplikasyonsuz bir iyileşme süreci ve garantili sonuçlar elde etmek için bu talimatları kesin olarak takip etmelidir:

 1. Düz bir şekilde uyuyun ve yara herhangi bir komplikasyona maruz kalmaz.

 2. Ameliyat bittikten sonra en az üç gün tam bir dinlenme yapın.

 3. Ameliyattan sonra bir süre (iki hafta - bir ay) herhangi bir gazlı içecek veya alkol içmemeye ve sigara içmemeye dikkat edin.

 4. Doktorun önerdiği şekilde ağrı kesicileri ve ilaçları zamanında düzenli olarak kullanmaya özen gösterin.

 5. Ameliyat sonrası dönemde (iki hafta) stresten kaçının ve çok fazla çaba gerektiren egzersizlerden kaçının.

 6. Ameliyat sonrasındaki ilk günlerde araç kullanmaktan kaçının.

 7. İlk günlerde ameliyat sonrasında katı gıdalar yavaşça diyetinize dahil edilene kadar sıvılara güvenin.

Gynecomastia-06-1.jpg
Gynecomastia-05-1.jpg
bottom of page