top of page

Porselen Kaplama

Porselen Kaplamalar Nedir?

Diş veneerleri, diğer adıyla dental veneerler veya porselen veneerler, dişlerin ön yüzeyine yerleştirilen ince, diş renginde malzemeden yapılmış kabuklardır. Veneerler genellikle porselen veya kompozit reçinadan yapılabilir. Dişlerin üzerine uygundur ve doğal diş görünümü ve çekici bir gülümseme oluşturmak için kullanılır. Veneerler, çatlaklar, boşluklar ve renk değişiklikleri gibi çeşitli diş kusurlarını düzeltmek için kullanılabilir. Ayrıca dişlerin şeklini, boyutunu ve hizalamasını iyileştirebilirler. Veneerler popüler bir kozmetik diş hekimliği seçeneğidir. Dayanıklı, leke tutmaz ve diş görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilirler ve bunun için nispeten az bir hazırlık yapılması gerekir. Ancak, reçine veneer kompozit malzeme özel bakım gerektirir. Sert nesnelerin üzerine ısırma, kırmızı şarap içme ve çürük ve diş eti hastalıklarını önlemek için iyi ağız hijyen alışkanlıklarını korumak önemlidir.

Teeth-Veneers-03.jpg
Teeth-Veneers-05.jpg

Her iki veneer türü de ön dişleri kaplayabilir ve lekeler, çatlaklar, boşluklar ve şekli bozuk dişler de dahil olmak üzere çeşitli diş sorunlarını düzeltebilir. Diş hekiminiz ihtiyaçlarınıza ve bütçenize en uygun veneer türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Unutmayın ki çoğu ülkede diş veneer maliyetleri genellikle sigorta tarafından karşılanmaz.

Porselen Kaplama Çeşitleri

  1. Porselen Veneerler: Porselen veneerler, dişlerin doğal görünümüne yakın güçlü, dayanıklı seramik malzemeden yapılmıştır. Dişlerin ön yüzeyine uyması için özel olarak hazırlanır ve yerleştirilmeden önce dişlerin bir miktar hazırlık yapılmasını gerektirir. Porselen veneerler genellikle tamamlanması için iki veya üç randevu gerektirir. Doğru bakım ile 15 yıla kadar dayanabilirler.

  2. Kompozit Veneerler: Diş renginde bir reçin malzemeden yapılmış olan kompozit veneerler doğrudan dişlere uygulanır ve diş hekimi tarafından şekillendirilir. Bunlar genellikle tek bir randevuda tamamlanabilir ve genellikle porselen veneerlere göre daha ucuzdur. Ancak, porselen veneerlere göre daha dayanıksızdırlar ve daha sık değiştirilmeleri gerekebilir.

Teeth-Veneers-07.jpg
bottom of page